SICAK KEMOTERAPİ

Prof. Dr. Emel Canbay | Mide kanseri, Kolon Rektum Kanseri, Yumurtalık (over) Kanseri, Apendiks Kanser (Psödomiksoma Peritonei), Pankreas Kanserinde yüksek başarı oranı ile sıcak kemoterapi tedavisi


Sıcak kemoterapi Nedir
Sıcak Kemoterapi ameliyat ile kanserin bulaştığı tüm organ ve dokular temizlendikten sonra karın içinin kemoterapi ile yıkanması ve bu sırada karın içinden kaçan kanser hücreleri de kan damarları yolu ile verilerek iki taraflı savaş ile kanser hücrelerinin gözle görülmeyenlerinin yok edilmesi amaçlanır.

Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır
Sıcak Kemoterapi kimlere uygulanır sorusunun yanıtını bulmak için Yaklaşık 40 yıldır dünyada kullanılan ülkemize de bu konuda eğitim alarak gelen cerrahtan sonra gündemdeki yeri iyice artan ve kullanımı ile tedavi edilebilen hasta sayısı artmıştır.
1- Kolon Rektum Kanseri
2- Mide Kanseri
3- Yumurtalık (over) Kanseri
4- Apendiks Kanser (Psödomiksoma Peritonei)
5- Pankreas Kanseri
Sıcak Kemoterapi kanser tedavisinde uygulandığında hastaların hem tedavisi mümkün olabiliyor, hemyaşam süresi uzuyor hem de yaşam kaliteleri artıyor.

Sıcak Kemoterapi Uygulandığında Beklentiler
Sıcak Kemoterapi uygulaması deneyimli ellerde yan etkisi en aza indirelerek uygulanabilmektedir. Genellikle ameliyata bağlı beklenilen komplikasyonlarda risk artışı görülebilir. Bunlar,
1- bulantı- kusma
2- kreatinin yüksekliği ile geçici akut böbrek yetmezliği
3- Karaciğer enzimlerinde geçici yükselme
4- Yara yerlerinin iyileşmesinde gecikme
5- Yara yerlerinin açılması- anastomoz kaçağı
6- Karın içinde abse
7- Karın içi infeksiyonu
Sıcak Kemoterapi ile hastalıkların tedavisi ve uzamış palyasyon beklenilmektedir.Sıcak kemoterapi cerrahisi iki aşamalı bir tedavidir ve ameliyat masasında uygulanır.
Karın içindeki organlardan başlayan ve karın içindeki organlardan yayılan tümörlerin tedavisinde kullanılır.
Bu tedavi sırasında gözle görülen tüm tümörleri temizleyebildikten sonra eklenilen özel solüsyonlar içindeki kemoterapi ilaçlarıyla belirli bir süre karın içi muamelesi tamamlanır ve bundan sonra da tekrar içerisi gözlemlenerek tamamlanan bir tedavi şeklidir.
Bu tedavide önemli olan hasta seçimi ve ne yaptığınızdır.